Untitled-3

POETO JUSTINO MARCINKEVIČIAUS 95-METĮ MININT

Paroda „Atminties ženklai liudija Justino Marcinkevičiaus gyvenimą“


Iš Justino Marcinkevičiaus kalbos priimant Santarvės premiją 1994 12 26:

„Mūsų lūpos dabar lyg ir atprato nuo gerų, draugiškų, padorių, inteligentiškų žodžių / … /. Todėl, kai netikėtai tenka (kaip man šiandien) padėkoti už suteiktą garbę, už aukštą kuklių mano pastangų įvertinimą, už gerumo gėles, už jūsų norą prikelti ir pakelti santarvės idėją, pažadinti ją žmoguje, tautoje ir valstybėje – taigi, kai tenka už visa tai padėkoti – pasijunti esąs mažažodis, kaip koks kalbos neūžauga.

Tad pasakysiu labai paprastai: ačiū! – tikėdamas, kad paprastume slypi nemeluojamas tikrumas, nuoširdumas, o gal ir nesudrumsta giluma.“

(Justinas Marcinkevičius. Pažadėtoji žemė. Vilnius, 2009, p.227.)


Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje 2025 m. kovo 10 d., minint kraštiečio poeto Justino Marcinkevičiaus 95-ąjį gimtadienį, atidaryta unikali paroda „Atminties ženklai liudija Justini Marcinkevičiaus gyvenimą“, kviečianti pažvelgti į vieną ryškiausių Lietuvos kultūros asmenybių per jam įteiktus apdovanojimus ir dovanas.

Parodoje eksponuojami įvairių laikotarpių valstybiniai ir tarptautiniai apdovanojimai, literatūrinės premijos, atminimo ženklai ir unikalios dovanos, atspindinčios ne tik poeto kūrybinį kelią, bet ir jo įtaką Lietuvos kultūriniam bei visuomeniniam gyvenimui. Eksponatus parodai maloniai perdavė poeto šeima, Prienų krašto muziejus ir Vinco Mykolaičio-Putino muziejus.

Ši paroda – tai galimybė iš arčiau pažinti Justiną Marcinkevičių ne tik kaip poetą, bet ir kaip asmenybę, kurios kūryba formavo tautinę savimonę, skatino laisvės troškimą ir meilę Lietuvai. Kodėl svarbu prisiminti šiuos apdovanojimus? Kiekvienas jų – tai įrodymas, kad Justino Marcinkevičiaus žodis palietė ne vieną kartą, kad jo kūryba buvo ir išlieka aktuali tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Svarbiausi parodos eksponatai

Parodoje pristatomi svarbiausi valstybiniai apdovanojimai, tarp jų Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino ordino 1-ojo ir 3-iojo laipsnio kryžiai, Vytauto Didžiojo ordino Didysis kryžius, taip pat Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija bei Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečio medalis. Šie įvertinimai liudija poeto išskirtinį indėlį į Lietuvos kultūrą ir tautinę tapatybę.

Didelį įspūdį palieka ir tarptautiniai apdovanojimai, tarp jų Suomijos Didysis Sidabro medalis už „Kalevalos“ vertimą, Lenkijos Respublikos Nuopelnų ordino Komandoro kryžius su žvaigžde, Norvegijos Karališkasis Garbės ordinas „Commander“, Estijos Baltosios žvaigždės ordinas bei Johano Gotfrydo Herderio premija. Šie apdovanojimai įrodo, kad Justino Marcinkevičiaus kūryba buvo vertinama ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Parodoje taip pat galima išvysti literatūrinius apdovanojimus, tokius kaip „Poezijos pavasario“ laureato apdovanojimas, Baltijos Asamblėjos literatūros premija, Jono Aisčio literatūrinė premija, Juozo Tumo-Vaižganto premija ir Nacionalinė pažangos premija. Jie simbolizuoja poeto talentą, įtaką lietuvių literatūrai ir išliekamąją kūrybos vertę.

Ne mažiau įdomūs ir unikalūs asmeniniai daiktai bei dovanos, atskleidžiantys Justino Marcinkevičiaus asmenybę ir aplinkinių žmonių pagarbą jo kūrybai. Tarp jų – Klaipėdos teatro dovana – karūna, įteikta „Mindaugo“ premjeros proga, Generalinės miškų urėdijos dovana – prieš 7 tūkstančius metų augusio ąžuolo fragmentas, ekspedicijos „Lena 89“ dovana – miniatiūrinė Sibire pastatytų paminklų žuvusių lietuvių ir suomių tremtinių atminimui kopija ir Justino Marcinkevičiaus tekstas ant šių paminklų: „Prievarta nuo savo žemės atplėšti,/ nukankinti, bet neužmiršti“.

Tarp visų apdovanojimų išsiskiria vienas, poetui itin brangus – sidabro medalis, kurį jis gavo baigdamas Prienų „Žiburio“ gimnaziją 1949 metais. Šį medalį Justinas Marcinkevičius saugojo mažoje dėžutėje, kurioje savo ranka įrašė: „Sidabro medalis Prienų gimnaziją baigus 1949 m. Just. Marcinkevičius“. Tai ne tik pirmasis jo apdovanojimas, bet ir svarbus jaunystės įvertinimas, menantis poeto ryžtą ir pirmuosius kūrybinio kelio žingsnius.

Paroda kviečia ne tik įvertinti garbingą poeto įvertinimą įvairiose srityse, bet ir dar kartą prisiminti jo kūrybą, kuri iki šiol gyva mūsų tautos sąmonėje. Kviečiame apsilankyti ir atrasti šią ypatingą istoriją per įspūdingus apdovanojimus bei dovanas, kuriomis buvo pagerbtas Justinas Marcinkevičius. Bibliotekoje paroda veiks iki kovo 31 dienos.